SE2_0320

3. místo na Běhu 17. listopadu a Hornická 10

Dan Filip – Hlavním cílem podzimu byl běžecký závod Hornická desítka ve Frýdku-Místku, konaný dne 4. listopadu 2017. Na něj jsem tedy směřoval přípravu, abych si vylepšil osobák (doposud 38:00 min). Na umístění jsem ani nepomyslel, účastní se opravdu dobří běžci, závod má věhlas mezi nimi. Týden před závodem jsem na čtyři dny odjel na Štrbské pleso do Vysokých tater trošku vyladit. Na těch pár dní jsem si aspoň trochu připadal jako „profík“, Štrbské pleso se hemžilo českými a slovenskými reprezentanty (Sasýnek, Mäki, Homoláč, Vrzalová, Juška, Helcelet, Ptáčníková atd.), ale také menšími atletickými oddíly. Počasí nic moc, sluníčko svítilo jen v podvečer čtvrtečního příjezdu, pak tři dny mlha, mrholení, sněžení, poslední den hezky nakypalo.

Teď k samotnému závodu, na start se postavilo 789 běžců, nepodařilo se mi prodrat úplně dopředu, tak jsem startoval z nějaké dvousté pozice, na lokty jsem se tam nechtěl cpát. Před závodem jsem zrobil stravovací chybu, a tak jak jsem se necpal na startu, tak jsem cpal před závodem. Tři hodiny před startem jsem se najedl těstovin s hovězím masem. Těstoviny by ani tak nevadily, ale to hovězí maso tam nemělo být, tělo to nestrávilo jak mělo, tak jsem s tím trošku na trati bojoval. Ale chybami se člověk učí. Závod jsem běžel poprvé, hezká rovinná trať na tři okruhy, u parku dost lidí, takže hezká atmosféra. Na jedné dlouhé rovince foukal protivítr (nicméně počasí fajn, slunečno a 13°C), to mi moc nesedělo, chtěl jsem běžet konstantní tempo, což se mi moc nepovedlo a od 6. km jsem se docela trápil, ani poslední kilometr jsem nebyl schopen zrychlit, jak jsem zvyklý. V cíli čas 37:32 min, osobák, spokojenost, ale ne tak velká, vzhledem k tomu, že se mi neběželo úplně nejlépe. Navíc hodinky mi ukázaly 9,9 km, tak nevím, ale bylo dost zatáček, tak gps mohla zkreslit. Co mě potěšilo, tak 6. místo v kategorii (jedno místo pod vyhlášenými – potrénujeme ještě) a celkově 62. místo.

„Formu“ jsem chtěl ještě prodat na Běhu 17. listopadu v Ostravě (10 km), kde po smíšených pocitech z H10 jsem chtěl osobák opět posunout, navíc opravdu rovinatá trať. Počasí mohlo být trochu teplejší (4°C), ale běželo se dobře, s rozumem jsem nepřepálil start, stáhl pár závodníků, kde jsme si pak trochu pomohli s tempem. Po celou dobu +/- konstantní tempo 3:45 min/km a až v posledních třech km jsem cítil, že to začíná bolet. Výsledný čas 37:29 min mě potěšil, stejně tak 3. místo v kategorii a celkové 7. místo ze 122 běžců.

Zatím jsem pokaždé ze svých osmi startů na desítku udělal osobák, už to asi nebude tak jednoduché (začíná to být nějak rychlé :-)), ale chci držet lajnu co to půjde.