7. etapa LC 2023 – Mazák

Martin Pivoňka – sobota 17. 12. 2022, přesně jeden týden do Vánoc. Probouzíme se do krásně bílého rána a čeká nás další Lysacup, tentokrát z Mazáku. U dnešní etapy je potřeba podotknout, že se neběží klasicky ráno, ale naopak později odpoledne v 16:30 za svitu čelovek. Parametry jsou dnes dány jasně: 6,5 km s převýšením zhruba 860 metrů.

Už dopředu se s kolegy z týmu domlouváme, jaké složení vyrazí, a tak mě vyzvedává Jarda, míříme k Michalovi, kde necháváme auto a přesouváme se do jeho. Cestou ještě nabíráme Kristiána a potom už parkujeme v Beskydském pivovárku, kde se potkáváme s Lojzou a Jirkou. Při běhu na začátek trasy závodu diskutujeme o tom, jaké budou podmínky terénu kvůli čerstvě nasněžené mase sněhu. Na start závodu se postavilo přesně 177 běžců, což je na noční etapu krásné číslo. S kluky si ještě stihneme popřát hodně štěstí a závod může začít!

První dva kilometry se běží po mírně stoupavém asfaltu, a tak se to dá pěkně svižně rozběhnout. Už od začátku se cítím velice dobře a říkám si, že bych dneska mohl konečně uloupit pro mě pěkný výsledek. Jenže pocit lehkosti mě přejde v tu chvíli, kdy se poměrně široká asfaltová cesta přemění v úzký koridor, který rozhodně není stabilní. Zařadím se tedy do háku několika běžců a na sílu se snažím běžet a nepřecházet zbytečně do chůze. Tenhle náročný terén naštěstí po jednom kilometru končí a začíná ta světlejší stránka etapy v podobě tvrdého ušlapaného sněhu, opět chytám druhý dech a osamocen běžím až na rozcestí Lukšinec. Zkouším běžet co jde, ale je cítit, že nohy už si mákly dost, a tak větší část už tvoří spíše rychlejší chůze. Dokola si říkám, dneska je to fajn, Lojza, který se umísťuje většinou o několik umístění lépe, mě stále nepředběhl. Zakřikl jsem to, protože asi 500 metrů před cílem mě poklepal po zádech. Rychlou chůzí a dlouhým krokem mě předběhl. Do cíle dobíhám s osobním rekordem v čase 59:23 a s úsměvem na tváři beru 57. místo. V cíli s Lojzou, který doběhl o 27 sekund dříve prohodíme slovo a míříme za kolegy do hospody Maraton, kde se dozvídáme výsledky ostatních z týmu.

Další záznam v top 10 zaznamenal Jirka Kvita s časem 50:27. Asi 4 minuty po Jirkovi doběhl Jarda se skvělým umístěním na 26. místě s časem 54:08. Jako třetí bodující z našeho týmu doběhl Kristián, umístěný na 35. místě s výsledným časem 56:13. Umístění dalších členů našeho týmu: Lojza 53., Michal 74., Marta 127., Honza 149., Nikola 164., v týmovém pořadí se nyní nacházíme na průběžném 5. místě. Etapu ovládl Marek Chrascina (SALOMON/SUUNTO) s časem 43:30. Nyní budeme mít dva týdny pauzu a uvidíme se na další etapě, která se bude konat v sobotu 31. 12. na silvestr.

Video od Jirky

Výsledky

Aktuální počasí na Lysé hoře