17-travny-trek

Travný trek 2017

Kristián – sobota 16. prosince 2017. Večer se běží další etapa Lysacupu, ale já protentokrát dávám přednost sousednímu kopci – Travnému (1203 m). V deset hodin startuje z areálu základní školy na Morávce závod Travný trek, pořádaný v rámci Festivalu sněhu. Na výběr jsou 2 délky tratí – 12,5 km (okruh přes kopec s cílem v místě startu) a 21,5 km (navíc s traverzem a opakovaným výběhem Travného). Jako registrovaný (sportovec) si však vybírat nemůžu a startuji na dlouhé trati.

Podle startovní listiny by zde mělo být asi 60 závodníků a závodnic na dlouhé a 240 na krátké trati. Sebevědomě se stavím do druhé řady, abych měl od začátku přehled. Startujeme všichni naráz. Po pár stech metrů ulicemi se tvoří na čele asi osmičlená skupinka, která se však na louce natahuje a trhá zásluhou tempa Honzy Hlavatíka. V prudkém stoupání už běžíme většinou po jednom, já se pohybuji kolem 5. místa. U rozcestníku Na Přelači je první čipová kontrola a my pokračujeme přibývajícím sněhem k vrcholu. Z Velkého Travného na Malý je pěšina hodně zafoukaná a nikomu tak nedovolí si odpočinout, ale za odměnu následuje prudký seběh ušlapaným sněhem. Výškové metry a sníh rychle ubývají, potom trochu zledovatělých zbytků a nad sjezdovkou už je úplně sucho. Kamenitý seběh mi moc nechutná a dobíhá mě několik soupeřů, naproti však už běží Honza a povzbuzuje mě, že na dlouhé trati jsem průběžně na třetím místě. Těsně před čipovou kontrolou mě předbíhá jeden z dlouhé a jeden z krátké, na občerstvovačce zapíjím miňonku a fičím zpět do kopce, zatímco závodníci na krátké trase pokračují dolů do cíle. Hned v úvodu stoupání mě míjí vracející se Martin Helcel, který to zabalil pro bolest kolen, a tak se zadarmo dostávám zpět na třetí místo. Do kopce se plazím o trochu rychleji než Marek Stříž a dostávám se dokonce na druhé místo. Je mi jasné, že Marek mi to bude chtít v dlouhém seběhu do cíle vrátit, a tak se snažím držet tempo a vybudovat si co největší náskok. Traverz pod vrcholem Travného je hodně na hlavu, ze začátku se běží pěkně na tvrdém podkladu, ale následují těžké měkké úseky, ve kterých to moc nejde. Další kontrola s občerstvovačkou a hurá do kopce po trase, kterou už jsme dnes jednou běželi. Začínám předbíhat chodce z krátké trasy a jsem vděčný všem, kteří uhýbají ze stopy, mimo vyšlapanou pěšinku se opravdu běžet nedá. V seběhu se občas ohlížím za sebe a na kamenech přichází to co čekám, dobíhá mě Marek. Na občerstvovačce jsme spolu, ale hned potom mě Marek nechává s přehledem za sebou. Snažím se moc neztrácet, za mnou běží další. A blíží se! Musím ještě natáhnout nohy, abych udržel bednu. Na posledních metrech už se nic nemění, dobíhám na 3. místě v čase 2:25:13. Rozestupy od druhého místa po páté jsou vteřinové, jen vítězný Honza Hlavatík nám nadělil více než 15 minut, a to už se přitom šetřil na večerní Lysacup!

Moc pěkný závod s příjemným zázemím a skvělou atmosférou, jsem rád, že jsem si jej vyzkoušel. Doufám, že mi to Lysá odpustí :-)

Foto

Výsledky