etapak-palkovice-18

VC SPAC – etapový závod

Kristián, so-ne 23.-24. června 2018. První etapa, asi 13,5 km dlouhá časovka, nás čekala v sobotu dopoledne. Vedla ze Zelinkovic přes Chlebovice, Fryčovice a Staříč zpět do Chlebovic. Počasí nám moc nepřálo, byla zima a v některých částech trati chvílemi lilo jako z konve. Přestože jsem jel v zatáčkách možná až moc opatrně, byl jsem se svým výsledkem spokojen, čas 20:51 stačil na 13. místo celkově a 4. místo v kategorii A. Nejlépe z našich časovku zvládl Galy – čas 20:06 a dělené 2. místo celkově, v kategorii C dělené první. Roman Jurečka byl s časem 21:14 7. v Céčku, Martin Stančík za 21:27 5. v Béčku, Mira Kopřiva za 23:50 10. v kategorii D a Nikola Marková za 27:26 6. mezi ženami.

V sobotu odpoledne závod pokračoval etapou s hromadnými starty kategorií A+B, C+D+M a E+Ž na okruzích přes Metylovice, Lhotku, Kozlovice a Myslík, se startem a cílem pod palkovickou sjezdovkou. Z nepříliš početného balíku A+B po mnoha neúspěšných pokusech různých závodníků nakonec poodjel Tomáš Satke a etapu vyhrál s náskokem 20 s na hlavní skupinku. Díky tomu a bonifikaci se v průběžném pořadí kategorie A posunul přede mě na 4. místo. Stančas ani já už jsme neměli síly ke spurtu, a tak jsme žádné bonifikace nezískali, ale dojeli jsme bez větší ztráty ve skupině. Bez ztráty zvládl etapu i Galy v kategorii C, Romanovi Jurečkovi bohužel chyběl v posledním kopci přes Myslík kousek k tomu, aby dojel s čelem, a tak nabral ztrátu 37 s. S počasím, které nám ani v odpolední etapě vůbec nepřálo, se pral i Míra, který dokončil na 12. místě v Déčku. A Nikol dojela ve své kategorii na 7. místě.

V neděli byla na programu závěrečná 3. etapa s jedním nebo dvěma okruhy stejnými jako v sobotu (podle kategorií) a cílovým stoupáním na Ondřejník. Vývoj závodu A+B byl podobný jako ve 2. etapě, na většině trati dost hustě pršelo, střídaly se pokusy o únik, až ve druhém okruhu odjel David Lukša. Stíhali jej hlavně průběžně vedoucí Petr Záruba a David Babiánek, za kterými při průjezdu Metylovicemi vznikla mezera, kterou jsem s vypětím sil překonal a pověsil se za ně. V balíku zůstal z mých největších konkurentů Tomáš Satke, závodníci kategorie B neměli zájem mu pomoct nás dojet, a tak jsme rychle získávali náskok. Snažil jsem se občas i vystřídat, ale sil už mi moc nezbývalo. Před závěrečným stoupáním na Ondřejník nás čekal ještě jeden menší kopec přes Frýdlant směrem na Pstruží, ve kterém už jsme měli Davida Lukšu na dostřel. V následujícím sjezdu na mokru jsem tak tak projel zatáčku a ztratil kontakt s dvojicí, ale stejně mi bylo jasné, že poslední kopec už budu muset jet svým tempem, protože jsem byl úplně hotový. Naštěstí jsme v průběhu stíhací jízdy nasbírali dost velký náskok na zbytek závodníků, takže i když jsem v nejprudších částech kopce málem slezl z kola, stačilo to na udržení 4. místa v etapě a návrat na 4. místo celkového pořadí v kategorii A. V etapě i celkovém pořadí kategorie A s přehledem zvítězil Petr Záruba. Martin Stančík dokončil poslední etapu na 6. místě v Béčku a 6. místo mu patří i v celkovém pořadí kategorie. Galy si své soupeře v kopci pěkně pohlídal, etapu dojel na 3. místě a celkově ve své kategorii zvítězil! Roman Jurečka byl v etapě na 9. a v celkovém pořadí na 8. místě, Míra v Déčku v etapě i celkově na 12. místě a Nikol v etapě i celkově na 6. místě.

Kompletní výsledky zde a na stránkách SPACu.