Závod elektrokol Jestřebí hory

Pavel Kotas, sobota 19. 5. 2018 – Využil jsem příležitosti, když velký český výrobce kol a elektrokol APACHE vypsal při klasickém MTB maratonu Jestřebí hory kategorii elektrokol a přihlásil jsem se. Takové závody v Česku téměř nejsou (zatím). Jediným omezujícím limitem byl výkon motoru 1000 W.
Na elektrokole jsem již absolvoval dva jiné závody, na nich však nešlo v prvé řadě o čas, ale o orientaci podle mapy v prostoru.
Zařadit elektrokola mezi ostatní cyklisty bývá při závodech problém. Ne všichni unesou svůj hendikep vůči elektrokolu a některé jejich reakce až ohrožují zdraví. V sobotu v Úpici, kde bylo centrum závodu, stanovili pořadatelé chytře start elektrokol 5 minut před maratonci na trati 60 km. Trať byla dost těžká, měla převýšení 1700 m. Byla vedena i po Trutnovských trailech a v oblasti CHKO Broumovsko.
Jelikož jsem jel na seriovém, relativně levnějším elektrokole, kdy motor vypíná při dosažení rychlosti 25 km/h a má jen 250 W, byl jsem plný očekávání, kdy mne dojedou první chrti zezadu. Bylo jich dost, celkem 160. Nakonec mě dostihli jen 4 nejrychlejší, částečně i proto, že jsem nesčetněkrát nasazoval spadlý řetěz a jednou měnil vybitou baterii za náhradní z batohu.
Závod hodnotím jako povedený, byla to pro mne další nenahraditelná zkušenost s novým trendem cyklistiky.
V kategorii elektrokol bez rozdílu věku jsem skončil na 3.místě.