Brněnské běhy 2020 – 3. místo celkově

Kristián, čtvrtek 8. 10. 2020 – Že se odběhne i poslední závod Brněnských běhů, 5,6 km dlouhý Běh okolo Campusu, s tím už jsem moc nepočítal. Ale co jsem si naopak spočítal dobře bylo to, že 3. místo v celkovém hodnocení seriálu mi už nikdo nevezme. A tak jsem do Bohunic na poslední (závodní) test, po kterém následovalo vyhlášení celého ročníku, vyrazil úplně v klidu, a vzhledem k aktuálně neuspokojivému fyzickému stavu, i bez ambic na dobrý výkon. Na start jsem dojel na kole, a tak jsem to s rozbíháním už moc nepřeháněl, jen jsem omrknul úvodní a zároveň závěrečné stovky metrů, na kterých jsem loni trochu bloudil.
Po startu z druhé řady jsem se po chvíli propadl na 13. místo z 24 závodníků s myšlenkami, že je to s mou fyzičkou ještě mnohem horší, než jsem čekal. Početná skupina běžců však byla stále kousek přede mnou. Na mírně stoupající asfaltové cyklostezce zhruba v polovině závodu jsem zkusil zvýšit tempo a pár lidí jsem předběhl. Před další závodníky jsem se potom posunul v následném dlouhém stoupání po pěšince k cíli. V posledním prudším stoupání mě překvapilo, jak blízko jsem dalším běžcům přede mnou. Ti navíc na křižovatce ztratili trochu času lehkým blouděním podobně jako já loni, a tak jsme se o umístění mezi 5. a 10. místem poprali až v závěrečných rovinatých stovkách metrů po asfaltu. Rozběhl jsem to z první pozice jak Sagan ve spurtu za mlada po větru, ke konci jsem trochu tuhnul, ale se zbytky sil (i když mi vlastně o nic nešlo a běžel jsem jen na pohodu pro radost, tak určitě) jsem na „pásce“ uhájil 5. místo, s propastnou ztrátou víc než tří minut na prvního, ale jen se sedmi sekundami na desátého v cíli.
Z devíti závodů se do celkového hodnocení počítalo 5 nejlepších výsledků, já jsem se zúčastnil sedmi závodů (umístění: 7,6,4,-,2,-,2,4,5), takže se mi nakonec překvapivě započítal i tento poslední závod. Je jasné, že 3. místo celkově je pro mě hlavně odměnou za pravidelnou účast. Celkovým vítězem se stal mladý slovenský talent David Žigo (PROefekt team), ročník 1998, s plným počtem bodů (5 vítězství: -,-,1,1,1,2,-,1,1). Na druhém místě skončil zkušený běžec Lukáš Soural (vždy na bedně: 1,1,2,2,-,-,1,2,3). Jednotlivých závodů se na předních pozicích účastnili i další výborní běžci – Vojtěch Dvořáček, který jako jediný dokázal porazit celkového vítěze, Filip Ospalý, Adam Mihalov, Martin Zajíc, Marek Effenberger, Jan Švejnoha, Dominik Chlupáč… O mnohých z nich už jsme slyšeli a věřím že ještě uslyšíme.

Foto – Běh okolo Campusu
Výsledky jednotlivých závodů