16. etapa LC 2024 – Rajská bouda (finále)

Kristián, sobota 24. 2. 2024 – Jako obvykle na závěr Lysacupu nás čekala finálová etapa z Malenovic od Rajské boudy s odděleným startem tří skupin. V 10 odstartovaly ženy, děti a rtuťovití staříci a o 2,5 minuty později zbytek lysacupistů s výjimkou eliťáků, kteří si na svůj start počkali ještě další 2,5 minuty. Zástupkyně našeho týmu CK Frenštát Wonder Women tak startovaly všechny v první vlně a my z mužského týmu ve druhé, jediný Jirka Kvita běžel až v té poslední.

Na startu jsem se postavil tentokrát do první řady, abych měl prostor pro rychlý úvodní seběh, v této etapě více než u jiných záleží na každé vteřině. Když začala cesta po pár stech metrech pomalu stoupat, zvolnil jsem a nechal se postupně předběhnout asi patnáctkou běžců z naší skupiny a pokračoval svým tempem. Pod korýtkem jsme začali předbíhat členy první vlny a já pokračoval nastaveným tempem. Po chvíli už jsem před sebou viděl dresy našich holek a to mě hnalo dopředu, pomalu jsem předbíhal i některé běžce z mojí startovní skupiny. Někde nad chatou u Veličků, zrovna ve chvíli, kdy jsem se dostal na úroveň Marty, mě předběhl vedoucí závodník z elity Marek Causidis. Na záda mi přitom dýchal Jarda a byla jen otázka času, kdy mě předběhne. Stalo se tak pod rozcestím Pod Lukšincem. Se slovy, že soustředění na horách u mě zafungovalo, mě předběhl a začal se mi pomalu vzdalovat.

Nad Lukšincem mě překvapilo, že už jsem se dotáhl i na většinu nejrychlejších žen letošního Lysacupu, Zuzku Hyvnarovou, Kristýnu Otevřelovou, růžovou Elišku Kaniovou a taky po nemoci trochu oslabenou Aničku Slívovou. Na rozdíl od minulých etap se mi běželo opravdu dobře a hlavně jsem zvládl vyběhnout celou Lysou, aniž bych přešel do chůze. Občas jsem se ohlédl, jestli už za mnou není Jirka, který mě nad Lukšincem předbíhal loni, ale dnes mu to moc nesedlo a přestože byl rychlejší, stáhnout na mě 2,5 minuty tentokrát nestihl. Na vrchol jsem vyběhl v čase 46:41 na 31. místě. Vítězem etapy se stal Marek Causidis (37:58) a mezi ženami Jaroslava Ježková (48:20).

Výsledky našich členů ve finálové etapě:

19. Jaroslav Glogar, 20. Vít Hasal, 22. Tomáš Klášterka, 31. Kristián Škoda, 55. Jiří Kvita, 63. David Lauterbach, 82. Alois Melnar, 90. Michal Ďurica, 113. Martin Pivoňka, 123. Ondřej Černoch, 142. Jan Knotek.

Výsledky našich děvčat:

52. Anna Slívová, 54. Zuzana Hyvnarová, 80. Marta Juríčková, 174. Nikola Knotek, 209. Emma Lauterbachová, 209. Jana Lauterbachová.

Po 15. hodině pokračoval program vyhlášením celkových výsledků a následnou párty v restauraci Pod Borovou. Byli vyhlášeni celkoví vítězové Lysacupu 2024, mezi kterými bylo i několik našich členů a mezi ženskými týmy i CK Frenštát Wonder Women, a to na druhém místě za vítěznými KILPI LC Ladies. V kategorii skoro chlapi si Martin Pivoňka odnesl pytel brambor za 4. místo a vítězem se stal Vít Hasal, v kategorii dívky nasbírala nejvíce bodů Emma Lauterbachová, mezi juniorkami skončila na 3. místě i přes hodně chybějících etap Anička Slívová, v kategorii žen nad 20 let obsadila 3. místo Marta Juríčková a v kategorii ženy stále ještě mladé byla 3. Zuzka Hyvnarová. Celkové vítězství v Lysacupu obhájil Jan Židek a mezi ženami vyhrála Eliška Kaniová. V mužských týmech zvítězila (a poctivě to oslavila) Vinotéka u Karla Frenštát p. R., náš tým obhájil 6. místo. Mezi mix týmy zvítězil Neběžecký kroužek.

Děkuji všem členům za úspěšnou reprezentaci a příjemné (i když do kopce někdy trochu bolestivé) chvíle na svazích Lysé hory! 🙂