3. etapa LC 2024 – Janovice

Martin Pivoňka, neděle 26. 1. 2023 – Čeká nás další lysacup v podmínkách, na které jsme čekali a bez nich by to nebylo rozhodně ono, tudíž máme tady první krutý mráz a k tomu nový čerstvě napadený sníh.

Ke dni 26.11 se váže mistrovská etapa, která kolikrát dokáže nalákat spousta pro nás běžce známých tváří. Parametry jsou 7,9km a převýšení 892 metrů. Účast se předpokládá vysoká jako vždy a taky že ano. Na start vyráží přesně 250 běžců. Do Janovic přijíždíme na tři skupinky auty, jelikož se náš tým krásně rozrůstá. Po příjezdu dáváme sraz s ostatními a jdeme se rozcvičit a rozklusat. Klasicky probíráme, kdo jak na tom je a jaké asi budou podmínky na trati. Taky je třeba dodat že náš tým byl v plné sestavě a pokud se nemýlím nechyběl ani jeden z nás.

Desátá hodina se blíží, oblouk s nápisem Hudy stojí, a to znamená jedno startuje se. Tuhle etapu toho od sebe moc neočekávám kvůli několikadenní nucené pauze. Říkám si začít pozvolna a potom zkoušet přidávat. První kilometr po asfaltu je zrádný a vždy se běží poměrně lehce. Nechávám se unést lehkostí čehož na konci v závěrečné části lituji. Běžím do té doby, než přijde prudké stoupání na Kykulku, které nejsem schopný běžet na úkor rychlejšího startu. Pozitivní je že závod se v tomhle bodě přelévá do druhé poloviny a zbývá už jen menší část, ovšem neméně lehká, jestli ne ještě těžší. V seběhu z Kykulky dotahuji další čtyři závodníky a dostávám druhý dech. Snažím se dále běžet, jak jen to jde a nepřecházet do chůze. Mé plány se nenaplňují, jelikož přichází stoupání nad Ivančenou, které mi opět nechutná. Pod závěrečnou severní sjezdovku dobíhám, ale už s jistotou vím že čas pod hodinu nestlačím. Přesto se snažím ještě něco s časem udělat a vytěžit ze sebe poslední zbytky energie. Na vrchol Lysé hory dobíhám s časem 01:02:20. Poté se většina našeho týmu scházíme v hospodě Maraton a probíráme průběh závodu.

Následně sbíháme dolů do restaurace u Toflů na vyhlášení kde se umísťujeme v Junoirské kategorii na 1. místě (Vít Hasal) a na 3.místě (Martin Pivoňka) Poté v celkové ženské kategorii také Anička Slívová na třetím místě.

A teď k výsledkům. Nejlepší z našeho týmu se umístil na 16. místě Jiří Kvita s časem 53:18, 20. místo Vít Hasal s časem 54:09, a třetí bodující Jaroslav Glogar 24. místo s časem 55:42. A dále Tomáš Klášterka 25. místo, Kristián Škoda 35. místo, Vojtěch Glogar 59. místo, David Lauterbach 61. místo, Martin Pivoňka 71. místo, Alois Melnar 81. místo, Michal Ďurica 142. místo, Ondřej Černoch 149. místo, Jan Knotek 154. místo. V týmech se náš tým umístil na 5. místě s 1233. body.

V Ženském týmu bodovaly na 60. místě Anička Slívová, Zuzana Hyvnarová na 101. místě, Daniela Valová na 115. místě. Dále se účastnily Marta Juričková 121.místo, Lucie Sobková 170. místo, Nikola Knotek 181. místo, 253.místo Emma Lauterbachová, Jana Lauterbachová.

Celkovým vítězem mistrovské etapy se stal s časem 46:49 Martin Gogela (AVA). Vítězkou mezi ženami se stala Ivona Drechsel (VZS Ostrava).

V týmové soutěži mezi muži zvítězil tým AVA a v ženské kategorii obsadil náš CK Frenštát Wonder Women dělené první místo spolu s KILPI LC Ladies, gratulujeme!

Foto (František Raška)

Video (Jirka)

Výsledky