9. etapa LC 2023 – Frýdlant n. O.

Marta – Je sobota 7. ledna, včera oslavili svátek tři králové. My běžečtí nadšenci dnes slavíme také. Jak jinak, než další, tentokrát již 9. etapou Lysacupu. Je to zároveň první etapa v novém kalendářním roce a zároveň i první etapa ve druhé polovině Lysacupu. Všichni běžci odložili po minulé sobotě (kdy proběhla Silvestrovská etapa v kostýmech) masky doma a vydali se na start v tradičních běžeckých úborech.

Tentokrát je naplánována nejdelší trasa (pokud nepočítáme etapu 3in1, která nás tento ročník ještě čeká) měřící 9,4 km s nemalým převýšením 985 metrů v deset hodin dopoledne z Frýdlantu nad Ostravicí, dále přes Malenovice, Hradovou a s obvyklým cílem u hladícího bodu na Lysé hoře. Tato etapa je poměrně nová, běžela se v minulosti pouze jednou. Dnešní čistě jarní teploty si na nás nachystaly čistý asfalt, trošku bláta a nahoře maličké ušlapané a zledovatělé zbytky sněhu. Docela rozdíl oproti Visalajské etapě před šesti lety, která se běžela ve stejné datum, ovšem za jiného počasí (ve větru, -22 °C a 88 cm sněhu).

Já začínám ráno svým tradičním během na autobus, protože jedu na start s Ondrou a potřebuji se dostat do Kopřivnice. Vyjíždíme o něco dříve než obvykle, protože Ondra si ještě cestou musí vyřídit nějaké pracovní záležitosti. Na parkoviště přijíždíme asi deset minut před startem, takže veškeré rozběhávání je to na start (ne, že já osobně bych se normálně rozběhávala, však už mám za sebou běh na autobus), ale aspoň jdeme včas. Na startu je již většina závodníků a řadí se u startovního oblouku, za kterým se nachází jen úzký chodník. V hloučku kousek od oblouku spatřuji Kristiána a další kluky z týmu, mávám na ně, ale nevidí mě. Pozdravím se tedy s pár běžci, kteří prochází kolem mě a tu už vepředu zřejmě Hudy startuje.

Běžci se dávají do pohybu. Začátek je velmi pozvolný. Brána a chodníček je pro 201 běžců úzký, tak chvíli trvá, než se všichni dostanou na asfaltovou cestu a rozběhnou se. Snažím se držet tempo s ostatními závodníky kolem mě. Říkám si, jestli vědí, že na konci asfaltu ještě není cíl. A že cíl není ani za 5 km jak tomu bylo minulou etapu. Nicméně snažím se běžet, aby mi všichni neutekli a já nezůstala sama někde v Malenovicích zatímco ostatní závodníci už budou dávno na cestě dolů či v restauračním zařízení na vrcholu hory. U toho se snažím myslet na cokoli jiného než mírně nakloněnou asfaltovou rovinu, která nás čeká než doběhneme do lesa a tam se konečně povrch změní. A taky na to, že první závodníci jsou již na kilometry daleko. Když se ohlédnu, zjišťuji, že za mnou ještě pár běžců je, tak se lehce uklidním a pokračuji svým tempem dál. Po minulém týdnu, kdy mě trápila rýma a závod byl pro mě spíše chodecký než běžecký, dnes dokonce i pár závodníků předbíhám (a předcházím). Nahoru do cíle dobíhám na 146. místě v čase 1:21:21, což je v mém případě lepší výsledek než posledně. Každopádně na vedoucí závodníky ztrácím skoro půl hodiny, ale já jsem si přišla závod užít, takže si ho užívám do poslední minuty. A jak říkám, někdo v tom týmu ty výsledky musí vyvažovat i na druhou stranu. Přeci nejde, aby byli všichni vepředu. Jakou radost by pak měli vítězové bez ostatních závodníků?

Dnešní tříkrálovské etapy se zúčastnilo celkem 201 běžců a 58 chodců. Etapě kralovali Lukáš Martinka (Manín Považská Bystrica) s časem 54:44 a drží tak druhé místo v celkovém pořadí. Na druhém místě se ztrátou 21 sekund v čase 55:05 doběhl Jan Žídek (Japasport.cz – Kavárna Libuška), což mu stále stačí na to, aby udržel své celkové první místo. A třetí místo dnes obsadil Ondřej Horák (AVA) s časem 56:29 se ztrátou 1:45 na dnešního vítěze. Martin Helcel ml. (MH bike – někdy prostě musíš) svým dnešním čtvrtým místem potvrzuje svou výkonnost a náleží mu celkové třetí místo.

Z žen byla nejrychlejší (skoro nejčastější) účastnice Lysacupu Denisa Uhlířová (Krejčiříková) (VZS Ostrava). Doběhla v čase 1:07:34 a vede i celkové pořadí žen v tomto ročníku. Hned za ní v čase 1:09:39 přiběhla Kristína Martinková (Manín Považská Bystrica) a pro třetí místo si doběhla Eliška Kaniová (LightBIKE Havířov) s časem 1:09:54, která je momentálně v průběžném pořadí mezi ženami na druhém místě. Průběžné třetí místo v žebříčku patří Kristýně Otevřelové, která dnes doběhla čtvrtá.

Soutěž týmů ovládlo uskupení AVA (3. Horák, 13. Lachnit, 26. Krajča = 1 263 bodů) a potvrzuje tím svou výbornou formu a průběžné první místo (11 436 bodů). Druhé místo dnes se ztrátou pouhých dvou bodů obsadil tým Jump sport (7. Otevřel, 11. Brož, 18. Ručka = 1 261 bodů, celkově momentálně 6. místo). A třetí místo v týmové soutěži si vyběhl tým Japasport.cz – Kavárna Libuška (2. Žídek, 12. Grimm, 44. Vrubel = 1 251 bodů), který je třetí i v průběžném pořadí (11 052 bodů). Druhé místo v celkovém pořadí týmů náleží partě s názvem MH bike – někdy prostě musíš (11 343 bodů), kteří dnes doběhli celkově šestí.

Z našeho týmu, který drží pátou příčku celkového pořadí (10 859 bodů) se dnes zúčastnilo závodu jen pět běžců. Ale ani absence zbytku týmu neubrala na kvalitě, a tak si náš tým doběhl pro krásné 7. místo (1 217 bodů). Nejrychlejším běžcem týmu byl již tradičně Jiří Kvita, který si doběhl pro nádherné 9. místo. Druhý doběhl nedlouho poté Jaroslav Glogar a vyběhl si tak 30. příčku. Necelé dvě minuty za ním se objevil Kristián Škoda a obsadil 39. místo. Alois Melnar, coby čtvrtý člen týmu doběhl na pěkném 83. místě. Poté následovala dlouhá mezera, ve které doběhla kvanta běžců a pak teprve jsem doběhla já na 146. místě, čímž jsem zakončila doběh našeho týmu.

Nezbývá než pogratulovat vítězům a začít se těšit na příští etapu, která nás čeká příští týden v neděli 15. ledna. Bude se startovat z Visalají jako obvykle v deset hodin dopoledne a bude pro nás přichystáno krásných 7,9 km s převýšením 577 metrů.

Foto (František Raška)

Foto (cajova-vila)

Foto (Vladimír Slovák)

Video od Jirky

Výsledky