10. etapa LC 2023 – Visalaje

Kristián, neděle 15. 1. 2023 – Po minulé etapě z Frýdlantu je zde další docela dlouhá a běhavá etapa, dnes se startem na Visalajích. S pocitem že forma v kopcích je na ústupu si dnes moc nevěřím, ale i tak jsem odhodlaný do toho dát vše. Na startu se potkávám s týmovými kolegy Martou, Lojzou, Jardou a Jirkou. Netajím se plánem pověsit se Jardovi do háku a snažit se ho udržet, což už párkrát v dřívějších etapách vedlo k pro mě pěkným výsledkům.

Vybíhám docela zepředu, ale úvodní stovky metrů z kopce se mi zdají strašně rychlé. Jirka mě předbíhá po pár vteřinách, dělám mu trochu místo a dostávám za to loket od někoho z druhé strany. Nic neobvyklého, navíc jsem si to tentokrát zasloužil. Předbíhají mě další a další a mezi nimi i Jarda, mizí mi v davu z dohledu a moje strategie je tak krátce po vyběhnutí zašlapána do bláta. V rovinatých prvních kilometrech se snažím posouvat dopředu, ale běží se rychle, a tak mi to jde velmi pomalu. Asi v polovině etapy už vidím Jardu několik míst přede mnou, ale vůbec si nejsem jistý, jestli ho dokážu do konce etapy ještě doběhnout. A taky není mým cílem jej rychle doběhnout, pozdravit a pak hned odpadnout, takže se snažím udržet klid. Na posledních již zasněžených kilometrech se Jarda stále posouvá pořadím dopředu a já se konečně zapojuji na konec jeho skupinky. Ušlapaný sníh mi vyhovuje a zvládám běžet i prudší úseky, a tak po chvíli konečně dobíhám ke svému tahounovi. Zbývá nám už jen jeden mírnější úsek a pak závěrečná sjezdovka. Do ní nabíhám kousek před Jardou. Nohy mám pěkně tuhé, asi i proto, že jsem dnes nezařadil obvyklé chodecké zvolnění ve střední části etapy. S výrazem Emila Zátopka zvládám sjezdovku dlouhým krokem a pak ještě trochu zrychluji, abych ve finiši urval bod navíc. Je z toho 25. místo v čase 48:00, Jarda dobíhá o 15 sekund později na 28. místě. V cíli už nás čeká trochu zklamaný Jirka, který doběhl podle jeho slov „až“ na 13. místě v čase 45:46. Lojza si dobíhá pro 86. místo a Marta bere 164. flek.

Etapu vyhrál aktuální lídr Lysacupu Jan Žídek (Japasport.cz – Kavárna Libuška) v čase 42:04, z žen byla nejrychlejší Veronika Hanko (Pálenice U Libora – Poličná) v čase 51:02. V týmech byl nejúspěšnější MH bike – někdy prostě musíš, našemu týmu stačil docela bohatý bodový zisk ve vyrovnané konkurenci „jen“ na 7. místo, ale v celkovém pořadí jsme udrželi 5. příčku.

Příští víkend nás čeká etapa z Ostravice s vloženým závodem 3 in 1, letos v upravené podobě přes Zlatník.

Foto František Raška)

Foto (Vladimír Slovák)

Video od Jirky

Výsledky