11. etapa LC 2023 – Ostravice 3 v 1

Michal, neděle 22. 1. 2023 – Tento týden nás čekala náročná etapa, protože kromě klasické etapy byla možnost běžet tzv. 3 v 1. Jde o 2 výběhy na Lysou (já si první rok myslel, že jde o 3 výběhy, název je trochu zavádějící). Původní trasa však musela být částečně upravena. První část byla stejná, trasa z Ostravice od železničního přejezdu, ale dál se neběželo na Bezruč, ale po sjezdovce na Zlatník a pak po trase přes Muroňku, která je od cca druhého kilometru totožná s trasou z Visalají. Vrátila se zima, přívaly sněhu způsobily problémy s parkováním i v Beskydském pivovárku a podmínky hezky popsal Petr Hudeček na Stravě “Dneska bylo líp na Annapurně než na Lysé”.

Ostravice, železniční přejezd. Je jen málo lidí, co tuhle trasu nezná. Je to nejvíce frekventovaná cesta na Lysou, což dává naději, že to bude aspoň trochu prošlápano. Byl to i pro mně trochu speciální den – tím, že jsem slavil narozeniny (34 let), takže jsem si říkal, že si jako “dárek” zaběhnu delší trasu, ale nakonec jsem se rozhodl jen pro klasickou – i proto, že mě večer čekal ples. Tuto etapu mám rozdělenou na 4 části (Opičárna, Butořanka, Lukšinec a Lysá). Moje ambice byla běžet kolem Lojzíka, což se na začátku dařilo. Po Opičárnu jsem držel tempo, i tepy nevypadaly úplně špatně. Jak se chodník zúžil, tak se mi začala podlamovat kolena a lidi mě začali předbíhat. Když mě poplácal po zádech Lojzík a Tomáš (Tomáš Smreček, PreciFyzio), tak jsem věděl, že nejsem v pohodě. Kolem Butořanky jsem se uklidnil a doufal, že se rozběhnu, ale od Lukšince to bylo hrozně tvrdé a závěr jsem už fakt jen došel. O náročnosti i krizi svědčí i další neradostné překonání nejhoršího času na segmentu Lukšinec – Lysá. Nakonec jsem se těsně vešel do stovky. Na vrcholu jsem ještě viděl Tomáše, jak se chystal na seběh a mohl jsem si říct, že poběžím s ním dál, ale to je na jinou pohádku 🙂

Naštěstí kamarádům z týmu se vedlo výrazně lépe. Musím vyzdvihnout výkon Kristiána, který si dal dlouhou, celkově 16. místo (36. místo na prvním checkpointě). Ještě mu nestačilo, tak si dal jeden výběh po závodě navíc. Jirka skončil 14., Jarda 26. (hodně spokojen), Lojzík 70. – původně chtěl běžet dlouhou, ale nedokázal vyhrabat auto z parkoviště, tak snad hezké číslo oslavil aspoň doma (dle prvních výsledků byl 69.) 😮 Marta 158., ale po studiu výsledků jsme zjistili, že běžela taky dlouhou, kde skončila 10. v ženách (velká gratulace!) a manželský pár Nikola a Honza se zúčastnili jako chodci. Podle komentářů na Stravě víc bojovali s parkováním, než s etapou.

Podmínky v hlubokém sněhu jsou ideální pro zábavný seběh z kopce, což Jarda s Lojzou využili k překonání osobáku na 5km, takže možná inspirace pro kohokoliv.

Vítězem na bodované klasické trase se v těsném souboji stal Lukáš Martinka před Honzou Žídkem, ale prestižnější dlouhou trasu vyhrál známý běžec Marek Causidis před universálem Martinem Helcelem. Ženskou katogorii dnes v klasické etapě ovládla znovu Veronika Hanko, v prodloužené verzi Eliška Kaniová. V týmech vyhrála AVA, náš tým skončil 6. v etapě a drží i 6. místo celkově.

Příští víkend nás čeká další hodně známá etapa Malenovice – Rajská bouda, která se pak poběží i jako závěrečná specifická etapa, kde nejlepší běžci startují s časovým odstupem a my normální lidi obdivujeme tu rychlost.

Foto (František Raška)

Video od Jirky

Výsledky

Výsledky 3 v 1