9. etapa LC 2024 – Frýdlant

Martin Pivoňka – Po delší odmlce se opět 6. 1. 2024 přihlásil Lysacup. Téměř dva týdny jsme měli čas na odpočinek nebo na vyladění tréninku. Myslím že já i ostatní už se na zápřah těšili, jelikož cukroví a vánočního lenošení bylo nad hlavu. Pojďme si shrnout průběh deváté nejdelší etapy, která vede z Frýdlantu nad Ostravicí.

Probouzím se do sobotního rána a tuším, že to nebude žádná procházka růžovou zahradou. Počasí nepřeje a už od rána nám místo sněhu leje na hlavu. Dopředu je známa absence Vojty Glogara, kterého čekaly jiné povinnosti, a také chyběl Tomáš Klášterka, který mívá pravidelný přísun bodů pro náš tým. Další mínus je že Jarda Glogar, který je také jedním z naších pravidelných sběratelů bodů, se potýkal s nachlazením, tudíž výkon nebyl stoprocentní.

Přijíždíme do Malenovic, kde necháváme auto, a společně s týmem se pomaličku přesouváme na start do Frýdlantu. Nutno dodat, že etapa měří zhruba 9,5 km a má téměř 1000 m převýšení. Ještě před startem je třeba učinit důležitou věc, a to přebrat bílý trikot pro nejlepšího mladého běžce, kterým není nikdo jiný než Vítek Hasal.

Není čas ztrácet čas, dvě minuty po desáté zazní odpočet a 190 běžců a 59 chodců vyráží na trať. První čtyři kilometry jsou mírně stoupavé s menším seběhem od kostelu na Borové. Já nebyl výjimkou a nechal se strhnout a prvních pár kilometrů jsem neuváženě běžel rychleji. To se následně projevilo u prvního prudšího stoupání, kde mě začalo předbíhat víc a víc lidí. Hned jsem věděl, kde je chyba, a taktika „Napal to a zkus to vydržet“ skončila hodně rychle. Frustrace na mě působila hodně rychle a chvíli jsem si říkal, jestli se na to nevykašlat. Samozřejmě jsem to neudělal, ale řekl jsem si, že si to aspoň protrpím a ponaučím se.

Na 6. kilometru jsem se zotavil a chytl druhý dech, a tak jsem začal opět stahovat jednoho závodníka za druhým. To mi dávalo energii na zbylý závod a motivaci vytěžit z toho maximum. Trasa byla asi do osmého kilometru samá kaluž a bláto. S větší nadmořskou výškou se ale povrch měnil na kluzký sníh, a tak byly podmínky horší (ale stejné pro všechny).

Jdeme do finále a dva kilometry před cílem vidím Jardu a snažím se ho docvaknout. To se mi daří až na samotném vrcholu, kde stíhám ve finální rovince ještě jednoho závodníka. Mé počínání v závodu stačilo na 48. místo, což jsem asi nečekal, a na to, jak závod probíhal, jsem bral výsledek s úsměvem na tváři. V cíli už přede mnou byli čtyři členové našeho týmu.

Vítězem Etapy se stal Jan Židek (Japasport.cz – Kavárna Libuška) s časem 53:50 a oblékl se tak do žlutého trikotu pro lídra. Nejrychlejší ženou byla Barbora Cichá (X – Trail Orlová MIX) s časem 1:07:08.

V kategorii týmy se náš tým umístil na 7. místě.

Nejlépe z našeho týmu se umístil náš kameraman Jirka Kvita na 14. místě, 30. místo Kristián Škoda a jeho letošní dosavadní maximum, Víťa Hasal 39. místo, David Lauterbach 43. místo, Pivoňka Martin 48. místo, Jaroslav Glogar 49. místo, Lojza Melnar 59. místo, Michal Ďurica 96. místo, Ondřej Černoch 127. místo a Jan Knotek 130. místo.

Za zmínku rozhodně stojí první místo našeho ženského týmu, který se umístil v týmech na děleném prvním místě s týmem KILPI LC Ladies s 1034 body.

Výsledky holek: 63. Zuzana Hyvnarová, 95. Daniela Valová, 101. Marta Juríčková, 148. Nikola Knotek, 150. Lucie Sobková, 192. Emma Lauterbachová a Jana Lauterbachová.