8. etapa LC 2024 – Ostravice, hřiště

Kristián, pátek 22. 12. 2023 – vánoční volno zahajujeme stylově, a to cestou na start večerní 8. etapy Lysacupu. Parkujeme podle pokynů v areálu pivovárku. Jsme zde s rezervou, a tak je ještě dost času na dokoupení zásob na svátky. Start je v 17 od hřiště, proto po půl trochu neochotně opouštíme pohodlí vozu a po namrzlém asfaltu vybíháme směrem ke startu.

Za chvilku jsme tam, já jsem se ještě nestihl moc zahřát, a tak pokračuji dále po trase podél řeky. Zdá se, že to klouzat nebude, a ani kaluží ve tmě není tolik jako v minulosti, tak si jen v duchu opakuji tradiční přání rozběhnout to v klidu, etapa bude dlouhá, místa a času na předbíhání bude dost…

Na startu se řadím za Jirku, který naštěstí prošel covid testem a byl (jen na pár hodin) propuštěn z práce, aby mohl reprezentovat. Po menší strkanici v úvodních metrech se po proudu Ostravice běží celkem v poklidu, běžím za Jirkou, na dohled mám Hudyho, pozice asi dobrá, pocitově piánko, když se mi otevře prostor, dokonce na chvíli Jirku předbíhám. Potom se kolem mě prožene, ale to už myslím na to, co nás čeká dále – kopec.

Po kilometru hodinky oznamují čas 3:49, docela fičák. V místě, kde se asfalt začíná prudce zvedat, vidím před sebou zase náš dres. Chvíli si myslím, že je to trápící se Jirka, ale naštěstí ne, ten už je někde ve tmě vepředu, je to Jarda. Netrápí se, ale běží takticky. V úvodním stoupání i následujících rozbahněných rovinatých úsecích se držím těsně za ním, potom však začínáme opět stoupat táhlým kopcem kolem Ostré hory na Albínovo náměstí, a Jarda se mi postupně vzdaluje. Snažím se běžet svým tempem. Předbíhá a povzbuzuje mě i David Lauterbach, toho už se mi daří držet na dohled.

Terén mi vyhovuje, mokro a bláto se proměnilo v čerstvý sněhový poprašek, nejdříve na asfaltu, pak na starším zledovatělém sněhu, občas to podklouzne, ale jde to dobře i bez hrotů.

Stoupání nad Albínovým náměstím směrem k Lukšinci je celkem přísné, dívám se pod nohy a běžím za ostatními přede mnou, dokonce se pomalu posouvám pořadím dopředu. Najednou však slyším zezadu volání. Chyba! Úplně stejně jako při večerní etapě před čtyřmi lety jsem v davu minul odbočku na vrstevnicovou pěšinku a pokračoval jsem dále po hřebeni do prudkého kopce. S Davidem volíme každý jinou taktiku, zatímco David to bere doprava lesem zpět na trasu, já se vracím kousek zpět a mezi stromy si zkracuji až poslední metry zpět k trase. Po analýze GPS záznamu jsem chybou ztratil asi minutu a Davidovo řešení bylo trochu výhodnější. Někteří dokonce pokračovali po hřebeni až nahoru a na trasu závodu se napojili na rozcestí Pod Lukšincem. Příště ideálně po trase závodu, ale kdyby náhodou, už vím kudy lépe 😀

Lehce naštván sám na sebe pokračuji v závodě a rychle předbíhám aspoň některé závodníky, kteří se mezitím dostali přede mě. Za tu minutu jich tak moc nebylo, ale to jsem v tu chvíli nevěděl. Z Lukšince až nahoru je krásně ušlapaná „dálnice“, to mi vyhovuje, cítím se silný, za chvíli zase vidím Davida a pak jej i předbíhám. Nohy dostávají zabrat, pevný podklad mi dovoluje makat naplno. Pod Větry cítím náznaky křečí do stehen, proto v prudkých místech raději přecházím do chůze a snažím se spíš už jen kontrolovat pozici než se posouvat dopředu. V posledních serpentinách vidím, že je David stále kousek za mnou, ale blíží se ke mně i jiní závodníci. Trochu zrychluji, aby mě už nikdo nepředběhl, v závěrečných metrech jsem těsně za soupeřem přede mnou, ale tak nějak už se mi nezdá fér se snažit v posledních centimetrech předbíhat, jen hlídám pozici. Díky výborným podmínkám je z toho i přes krátké bloudění pro mě celkem dobrý čas, 1:02:25 a 36. místo. Kromě tradičně kvalitních výkonů Jirky, Jardy, Kostela a Davida stojí za zmínku i dnešní skvělé výkony Martina Pivoňky a Lojzy, jen tak dále!

Na chatě jsme ještě po doběhu zvládli zlehka zapít 100. Nikčinu etapu a pak hurá domů.

Vítězem etapy se stal Martin Helcel (Yellow Project) v čase 50:55, nejrychleší ženou byla Ivona Drechsel (VZS Ostrava) s časem 1:02:59.

Náš tým CK Frenštát p. R. se umístil na 6. místě a to drží i celkově.

Výsledky našich členů: 17. Jiří Kvita, 24. Jaroslav Glogar, 27. Tomáš Klášterka, 36. Kristián Škoda, 39. David Lauterbach, 50. Martin Pivoňka, 56. Alois Melnar, 129. Jan Knotek.

Skvělý výkon předvedl náš ženský tým CK Frenštát Wonder Women, který v této etapě dosáhl na vítězství před průběžně vedoucím týmem KILPI LC Ladies.

Výsledky našich děvčat: 62. Zuzana Hyvnarová, 75. Anna Slívová, 102. Veronika Kusá, 106. Marta Juríčková, 144. Lucie Sobková, 165. Nikola Knotek, 225. Jana Lauterbachová, 225. Emma Lauterbachová.

Aktuální počasí a webkamery na Lysé hoře

Výsledky