Krnov, aneb rozbité kolo a rozbitý kamarád

Martin Stančík, neděle 28. května 2023 – Poslední květnovou neděli jsme se těšili a vydali na pro mnohé první silniční závod s hromadným startem v letošní sezóně „O Cenu Krnova“. Pro toto příhraniční město jde o svátek cyklistiky, neb se startuje i finišuje na místním náměstí, ale aby se člověk do cíle dostal, musel dokázat na klasikářském okruhu, že cyklistika je řehole. Stoupání přes Zátor a výjezd nad Lichnov s rychlými sjezdy nás vždy prověří a neodpustí žádná zaváhání.

Modrobíle barvy našeho týmu hájili na trase 53 km Kopr, Pavel a Marcelka (dva okruhy), Já a Alešek jsme se chystali na 77,5 km a dvojka sv. Josef a sv. Jiří podnikli křížovou cestu na 102 kilometrů. Já osobně jsem obhajoval loňské třetí místo v kategorii C a byl jsem připraven ho vylepšit, neboť z posledního stoupání to do cíle je jen z kopce a po rovině, tak se před dojezdem stihnu vždy probrat z komatu. Pro jistotu jsem přepnul Aleše z běžeckého módu, povýšil ho na superdomestika a pokud by mi skupina odskočila v kopci, tak byl připraven mě dovést zpátky do boje o bednu.

Toliko teorie, leč osud tomu chtěl, že jsem při převozu kola v autě urval kladku a z jízdního kola udělal kus šrotu! Po několika souvětích skládajících se v podstatě jen z vulgarismů jsem vrátil čip, nahlásil DNS, sebral Koprovi auto, parťákům bidony a jel alespoň na okruh podávat pitivo a povzbuzovat. Cestou jsem nabral zátorskou minerálku, uklidnil se a docela se i těšil na podávání bidonů. Vybral jsem takticky místo nad Lichnovem ke konci stoupání, rozložil deku a užíval si slunečného dne. Po chvíli dorazila doprovodná vozidla a za nimi už borci a borkyně.

Při prvním průjezdu po mě nikdo nic nechtěl, kromě Marci, tak jsem pak jen pořvával na kamarády. Alešek se o mě nemusel starat, tak si v poklidu hlídal čelo pelotonu, Josef i Jiří zatím byli také zabudováni v první skupině a i Kopr s Marci byli dobře zabudování v balíčku, jen Pavel trochu cedil, ale furt jel!

Druhé kolo, už jsem skoro nevěděl kam dřív skočit a jezdci to samé. Marcela ve stoupání stále dobře, po mých radách výborně schovaná, Kopr už začínal ztrácet a bylo jasné, že do spurtu se nezapojí a Pavlovi už místní kopce vystavily drsný účet a vypadal, že mu to moc nechutná. Druhý balík a tam už se začalo rozhodovat, neb Petr Zatloukal s jedním juniorem přitopili pod kotlem a dělili zrno od plev. Aleš ale stále přítomen (a to prý má hovno najeto). A ve skupině A + B zatím oba naši koně v hlavní skupině, ze které odskočili Buchajda a jeden polský závodník. Ti byli teprve v půli závodu, tak vládl relativní klid.

Ve třetím průjezdu (to už byli staršinové a ženy v cíli) se už hlavní závod na kopci dělil a Jiřín se musel hodně mačkat, aby byl aspoň na dohled nejlepším a Josef, který před závodem hrubě porušil životosprávu, sklízel plody za své činy a odpadal, cedil, grupetto vyhlížel. Aleš už si taky vystoupil z tempa a dojížděl do cíle za hlavním polem.

Rozdal jsem klukům poslední bidony, sbalil bufet, nasedl do auta a pospíchal do cíle, kde už bylo rozhodnuto v nejkratším závodu. Cestou jsem ještě viděl LIVE, jak se Petr Zatloukal snaží dojet juniora z Polska a povzbudil jsem troubením Josefa v grupetku. Ve zpětném zrcátku jsem jen zahlédl nějaké gestikulace pana kolegy (asi mě nepoznal ????).

A jak si teda naši vedli?
Marci: potvrdila heslo “kdo se bojí, sere v síni” a nechala si balík ujet ve sjezdu. Skupinu dojela, ale na spurt už to nestihla a skončila jako devátá žena.
Kopr: dříve narozen, musel bojovat i s houserem a až po zastavení a prokřupnutí hřbetu mohl pokračovat. Dost soupeřů mu poodjelo a tak dorazil do cíle 13-tý v kategorii E.
Pavel: po statečném výkonu uzavřel Éčko jako patnáctý.
Aleš: nakonec bez ambicí do dojezdu (nic pro jeho vlohy) v poklidu dojel ve dvojici jako 12-tý v C, ale prý dobře potrénoval.
Jirka: v těžké konkurenci, v křečích dojel do cíle 19-tý v elitním Áčku. O lepší pozici ho připravil nepříjemný pád za cílem Kuby Havrlanta (tímto mu přejeme brzké zotavení) a pokyny pořadatelů ke zpomalení dojezdu.
A Pepan?: po již zmíněné chybce ve stravování na nejlepší tentokrát nestačil a dojel třináctý v B.

Nebýt zničeného kola a Kuby, kterého vezli s muzikou, tak to mohla být krásná neděle!

Foto (jiri70)

Výsledky na stránkách SPACu