1. etapa LC 2024 – Velký Javorník

Jaroslav Glogar, neděle 5. 11. 2023 – A je to tady zas! Lysacup načíná svůj již 21. ročník, kde jinde, než v městě, které má náš tým v názvu. Jednou z novinek pro ročník 2024 bylo vytvoření nové kategorie týmů pro ženy. Zde přišel první úspěch tohoto ročníku ještě před startem, kdy se podařilo založit tým “CK Frenštát Wonder Women”, jehož členkou je mj. loňská královna LC Veronika Hanko (která mě mimochodem v minulém ročníku v této první etapě porazila o 2 vteřiny). Kromě ní tam ovšem nechybí další skvělé závodnice. Mužský tým ovšem také posiloval, i když většina nových tváří si premiéru nechává na později.
Na startu u frenštátských můstků se při rozběhávání potkávám s Jirkou, Lojzou a Kristiánem, u všech vidím, jak se těší, až po roce budou muset zase snášet co největší dávku bolesti v kopcích. U auta se pak zdravím ještě s Martou. Kolem desáté hodiny máme příležitost sledovat skokany na lyžích a představení dresů pro tuto sezónu. Potom už se však přesouváme na místo startu, stavíme se na pozice, u kterých čekáme, že bychom tak mohli i doběhnout. Je tady příjemná předstartovní nervozita, kdy nevíme, jestli to v těch nohách je nebo není. Čeká nás 7,5 km a 667 výškových metrů, v rámci kterých se schovávají 2 výběhy schodů na skokanský můstek.
Vystartuje se. Přichází nejprve první krátký okruh, snažím se nepřepálit tempo. První schody. Beru to rychlou chůzi po dvou, pár soupeřů tady předbíhám. Seběh dolů, druhé schody. Kolem sebe mám taková jména jako Vlasťa Lysák, Ondra Horák nebo Kuba Ambros, znervózňuje mě to, říkám si, jestli jsem to nepřepálil. Za schodama trochu uberu, vím, že rozhodující bude udržet tempo na posledních těžkých 1,5 kilometrech. Kromě Vlasti Lysáka mi oba výše jmenovaní borci utíkají, ale netrvá dlouho a najdu si svou pozici, kterou nakonec udržím až do cíle.
S časem 47:39 jsem klasifikovaný na 29. místě. Kromě Nikol s Honzou je nahoře i Jirka, který zaběhl cca svůj standard (vzhledem ke konkurenci je 17. místo pěkný výsledek, navíc čas 45:06 pro něj znamená zlepšení o 28 vteřin). Dalším, kdo bodoval, je Kristián, který se teprve dostává do formy po zranění – dobíhá v čase 49:09 na 42. místě. Dále náš tým reprezentovala nová posila David Lauterbach (49:37, 47. místo) a Lojza (52:33, 71. místo), který zatím nese důsledky posezónního odpočinku. S celkovým bodovým ziskem 1205 bodů se náš tým zařadil na dělené 7. místo v soutěži týmů.
Ženský tým nezůstal pozadu – jako první žena na celkovém 55. místě doběhla Veronika Hanko (50:47), skvěle zaběhla Marta (10. žena, celk. 109. místo, 56:21), do týmového bodování přispěla ještě Lucie Sobková (146., 1:00:45). Běžecky reprezentovaly ještě Dominika Bublíková (162.) a Emma Lauterbachová (176.).
Celkově zvítězil v novém traťovém rekordu Andrej Paulen (39:32), mezi týmy Yellow Project (1276 bodů).

Foto (Raškovi)

Foto (rayzou)

Foto (lmfoto)

Video (Jirka)

Výsledky