SPAC – Krnovské silniční kritérium 2023

Jiří Kvita, sobota 6. 5. 2023. Toto datum si mnoho silničářů z Moravskoslezského kraje a širokého okolí zaznačilo do kalendáře. Začíná totiž série závodů SPAC a to Krnovským kriťákem. Jsem natěšený, že po půlroční pauze pojedu závod. Ale tato radost mě den před závodem opouští – na kole se necítím úplně nejlíp a předpověď počasí slibuje déšť. Ale jelikož už mám domluvenou společnou jízdu s Michalem a Jardou, tak tedy nakonec jedeme. Cestou probíráme naše cíle a Jarda nám, jako nejzkušenější jezdec, sděluje úskalí tohoto typu závodu.

Po příjezdu na místo se hned jdeme podívat na trať, kde už s nepřízní osudu bojuje náš předseda Stančas. V kategorii C, M, Kad, totiž před balíkem jede několik jezdců a na ostatní včetně Stančase moc bodů nezbývá. Jeho rozladění po dojezdu je pochopitelné.

Náš závod, tedy kategorie A, B, je vypsán na 30 kol o celkové délce 39 km. Jednotlivé průjezdy jsou bodovány 3, 2, 1 b. a každý třetí průjezd je obodován 6, 4, 3, 2, 1 b.. Já, vědom si svých slabin ve spurtu, cílím na jednotlivé průjezdy. Dá se totiž předpokládat, že sprinteři o ně bojovat nebudou. Naše barvy CK Frenštát pod Radhoštěm bude kromě mě hájit taky Michal Ďurica a Pepa Dužík (maskovaný v jiném dresu tak, že když nás zdravil u auta, tak jsme ho ani nepoznali ????).

Zapínám kameru a jedem. Moje počáteční nervozita rychle opadá a po rozkoukání se mi ve čtvrtém kole naskytne šance na průjezd. Dávám do toho všechno a sprintem z jedničky beru alespoň jeden bodík za třetí místo. Potom několik kol lapám po dechu. V desátém kole znovu využiju šanci a přidám ještě jeden bod. Jakmile se chystám na další útok, vytvoří se vpředu čtyřčlenný únik, ve kterém je i Jarda. Normálně kamarád, ale dnes soupeř. Tento únik je rozhodující a jeho kompletní sestava opanuje celkové pořadí. Nám ostatním se naskytne ještě šance v závěru. Poslední 4 kola se snažím něco urvat, ale kromě rozjetí spurtu pro Pepu Dužíka už z toho nic není.

Závod vyhrál Jan Zátopek (Forman Cinelli), kategorii B Lukáš Heinrich (Colnago assos). Za CK Frenštát se nejlépe umístil Pepa Dužík – 4. místo v kat. B, Martin Stančík – 6. místo v kat. C, Jiří Kvita – 11. místo a Michal Ďurica – 15. místo v kat. A. Za zmínku jistě stojí skvělé 2. místo Jaroslava Glogara v kat. B, který s námi evidentně dobře potrénoval na soustředění!

Výsledky na stránkách SPACu

Foto (Loko Krnov)

Video