Bike Čeladná

Martin Dluhý, sobota 21. 8. 2021 – U nás v rodném kraji se tento krásný den jel prestižní závod Bike Čeladná a tak jsem neváhal a přihlásil se také, ale kladl jsem si otázku zda krátkou či dlouhou trasu. Nakonec zvítězila dlouhá trasa 50km s převýšením 1 100 metrů. Byl nádherný den, stvořený přesně pro cyklistiku, nebylo horko ani zima, tak akorát kolem 20°. Trať poskytovala opravdu mnoho, od technických sjezdů po náročné stoupání, ať už po asfaltu nebo kamenech. Byly pasáže, kde se musely nést i kola skrz popadané stromy nebo přejezdy přes řeku. Takže závod se vším všudy co byste od závodu očekávali.

Na tuto trasu se dnešního dne vydalo přes 260 závodníků všech výkonnostních kategorií, a nejen to, ale tento závod hostil i M ČR na horských kolech pro neslyšící. Musím říct, že tito chlapíci se s trasou porvali bravurně. Jelikož jsem se s nimi pohyboval ve skupince kolem 13. místa a poté mi i ve sjezdu odjeli. Dále se zde postavily dva tandemy, co mi hlava nebere jak některé úseky mohli zvládnout, a ovšem nesměli chybět i profíci. Těch se dnešního dne účastnilo jen hrstka. S Járou Kulhavým v hlavním čele, který nedal nikomu šanci a také suverénně zvítězil s časem 1:39:01. Na následujícího závodníka měl více jak 2 minuty a na následného medailistu měl už 6 minut k dobru.

Start byl posunut o pár minut spíše, neboť závodníci, kteří startovali o hodinu spíše a na kratší trase se s tím dneska nes*ali. A pomalu přicházeli informace, že vedoucí závodník kratší trasy míří do cíle. Tak bylo nutno vystartovat dříve aby měli cílovou rovinku volnou. Tak odbyla 12:25 hodina a dali jsme se na cestu.

Start byl ostrý, Jára s kamarády se starali o tempo za zavádějícím autem. Něco málo přes 33 km/h do nepatrného stoupání směrem na Podolánky. A to se hodně závodníků pralo o co nejlepší pozici, v některých situacích to bylo vyloženě loket na loket. Já zůstával soustředný na stejné pozici, kdy jsem startoval ze 4. řady a udržoval se na 30.-40. pozici. A po 2 km, v nájezdu do kopce začalo vyřazování. Držel jsem se hodně vepředu a nabral jsem i dobrou pozici, z ničeho nic jsem byl už na 15. pozici těsně za mistry svého oboru, ale měli mezi mnou mezeru jako hrom. Tak jsem se zapojil do skupinky, stíhajíc čelní skupinu. Ale ve sjezdech tuto skupinku jsem ztrácel a do stoupání opět dolepoval. Takto to trvalo až na Pustevny, kde jsme měli téměř polovinu závodu za sebou a ze sjezdu dolů, přišel první problém, spadl mi řetěz a následné stoupání mě pěkně štíplo a skupinu už jsem nedocvakl a následně jsem ztratil i pár míst. Potom jsem pokračoval sólo až do cíle.

Do cíle za Jardou jsem dojel se ztrátou přes 20 minut, ale s nesmírně dobrým pocitem, že jsem zde udělal maximum a již vím jaký jsem tragéd ve sjezdech. V kategorii to však stačilo na 5. místo a 23. místo absolutně.

Foto

Výsledky